Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Fat 10649297



*

nr 1064 9297


Fat

på fot + assietter, 6 delar, majolika


Kondition: slitage

Utrop:

600 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 oktober 2016
kl 18:07:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/10 20:58:51 1      Vinnande bud
22/10 07:49:55 2      150 kr
22/10 07:49:55 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik fat fot majolika tallrikar
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 20:13
  • 6600 Fat
    3 st, silver. Diameter: 15,5-20, vikt: 380 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 19:11
  • 6166 Fat
    4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 18:57
  • 6055 Fat
    Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Grönt g..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 20:28
  • 6643 Fat
    Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 18:31
  • 6644 Fat
    med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 19:02




Ladda ner broschyr